Tiyatro Seyirlik’ten Çarpıcı Bir Açılış! / Yaşam KAYA

18 Ocak 2013

18 Ocak 2013

Tiyatro Seyirlik, Türkiye Tiyatrosu’nun zor günler geçirdiği son zamanlarda elini taşın altına koydu ve kendi mekânının açılışını gerçekleştirdi. Hüseyin Avni Danyal’ın açtığı sahne, Kadıköy’ ün sanat merkezi Moda’ya farklı bir zenginlik katacak. David Tristram’ın “The Secret Lives of Henry and Alice” eserinden çevrilen “Ya Başaramazsak” adlı oyunla seyircisi karşısına geçen topluluk, daha ilk oyununda izleyeninden tam not almayı başardı. Hüseyin Avni Danyal ile Ebru Saçar’ın başrolleri paylaştığı gösteriyi yöneten ise Türkiye’nin önemli yönetmenlerinden Gürol Tonbul. 

Hüseyin Avni Danyal’ı birçoğunuz dizilerden hatırlarsınız. Ama o tiyatroyla yatıp kalkan bir deli. Oyuncuların son dönemde tiyatrodan hızla vazgeçip, abuk sabuk dizilerde rol almak için yarışa girişmesi, sanat adına berbat bir durum. Özellikle geçtiğimiz günlerde Engin Altan Düzyatan denilen şahsın ‘küçük tiyatrolarda oynayıp kendimi yoramam’ açıklaması gelince, tiyatro ortamımıza saldıranların kendi geçmişlerini unuttuklarını anlıyoruz. Popüler kültürün esaretine kapılıp, biraz daha para kazanmak için ruhunu satanlara Shakespeare’ in sözüyle cevap vermek lazım; “Ruhumuz olmadan sadece birer makineyiz.” 

Lafı çok dolandırmadan, Tiyatro Seyirlik’ in başarılı çalışmasına değineyim. Gürol Tonbul ‘Ya Başaramazsak’ oyununda birbirinden son derece sıkılmış bir çiftin öngörüsüz fantezilerini sahneye taşımış. Asıl metin üzerinde çarpıcı değişiklikler yaparak, oyunu Türkiye sahnelerine uygun bir yapıya çeviren yönetmen; seyircisine akıcı, anlaşılır, harika psikolojik çözümlemelere sahip bir metin sunmuş. Sahnenin her karesini oyunun içinde değerlendirmiş. Ayrıca hayalle gerçek arasında sıkışan karakterlere çözüm yolları üretmek için mikrofon kullanması dört dörtlük bir düşünce. Konuda Henry ve Alice’ in yaşadığı düş kırıklıklarına, başka insanlarla kurdukları fanteziler ekleniyor. Roller her bir olayda farklılaşarak ilerliyor. Gürol Tonbul’un zekice yönetim tekniği, konudaki sürükleyici unsuru ortaya çıkaran en büyük etki. 

Alice rolünde karşımıza çıkan Ebru Saçar’ı ilk kez tiyatro sahnesinde izledim. Böylesi önemli bir kadın oyuncuyu geçmişte izlemediğim için önce kendime kızdım. Alice’ in yaşadığı hayalleri toz-pembe duygusal bir aşk rüyasına bürüyen oyuncu, bedensel güzelliğiyle sahnede ışıl ışıl parlıyor. Bunun dışında karakterinin kocasına duyduğu sadakatin yanında, arzularına yenik düşen bir kadını canlandıran Saçar, rolünün tüm ayrıntısını harika bir performansla oynamış. Hüseyin Avni Danyal’ın Henry rolünde gösterdiği çaba takdire değer. Bitmek bilmeyen enerjisini gösterinin bütününe yayan oyuncuyu sahnelerde devamlı görmeliyiz. Konudaki komedi olgusunun ironilerle dolu olması seyirciyi sahneye bağlıyor. Ayrıca kadın-erkek aymazlığı üzerine sahnedeki iki oyuncunun etkili rol çözümlemeleri olayın temposunu arttırmış. 

Oyunun dekor ve köstüm tasarımını gerçekleştiren Tayfun Çebi, Gürol Tonbul’la iyi bir çalışma özverisi göstermiş. Oyunun gidişatını kolaylaştıran, konudaki bölümleri seyirciye toplu halde sunan algıyla işine eğilmiş. Sahnede son derece etkili bir dekor-kostüm tasarımı görüyoruz.

Tiyatro Seyirlik, kendi sahnesinin açılışını gerçekleştirerek ülke tiyatrosuna müthiş bir katkı sunuyor. Hüseyin Avni Danyal’ın uğraşı ‘Ya Başaramazsak’ adlı muhteşem bir oyunla başarıya ulaşmış. Gürol Tonbul’un akıl dolu rejisini, sahnedeki iki muhteşem oyuncuyu mutlaka izleyin. Oyunu izlerken mutlaka ama mutlaka kendi hayatınızın ironik noktalarını göreceksiniz. 

Tiyatro Seyirlik

Bahariye Caddesi, Sakızgülü Sokak  Mustafa Kemal Ekşi Pasajı No: 31 

Kadıköy / İstanbul        

Tel: 216 345 66 65